Richard Bach

Richard BACH 
 

KİTAPLARI

Aklım Nereye Gidiyor

Bir

Güvenlikten Kaçış Bir Ruh Serüveni

Martı Jonathan Livingston

Mavi Tüy Gönülsüz Bir Mesihin Serüvenleri

Sonsuza Uzanan Köprü

Pırpır

Uzak Diye Bir Yer Yok

 

BİYOGRAFİ

Amerikalı Richard Bach, bildiğimiz gibi 1936'da büyük besteci Johann Sebastian Bach'ın torunlarının soyundan biri olarak, Roland Robert ve Ruth Helen (Shaw) Bach'ın 3.oğlu olarak Oak Par'ta doğdu. 1955'te Long Beach State Koleji'nde okudu (şimdiki California State Üniversity).

Bir pilot olan Bach, ilk eşiyle evliliğinden, altı çocuk sahibi oldu. Evliliğe inanmadığı için boşandı ve ailesini terk etti. Çocuklarından biri olan Jonathan, hiç tanımadığı babasıyla olan ilişkisini anlattığı ''Above the Clouds' '-Bulutların Üstünde- kitabını yazdı. Uçakla ilgili herşey; gösteri pilotluğu, uçuş öğretmenliği, teknik havacılık yazarlığı da dahil Richard Bach'ın ilgi alanıydı. ''Nothing' '-Hiç- adlı kitabından uyarlanan filmde gösteri pilotluğu anlatıcısı olarak yer aldı.

Hikayecilik onun liseden beri süregelen hüzünlü bir tutkusuydu. Jimnastik öğretmenlerinden biri, onun kendindeki bu potansiyelini keşfetmesini sağladı. 1959'dan beri, sınırları aşmayı öğrenen martı Jonathan Livingstone, onun idealindeki fikirdi. Daima, uçakları mesajını iletmenin bir yolu olarak kullandı. ''Running from Safety' ta -Güvenlikten Kaçış- yazar Bach çocukluğunu paylaşır: 8 yaşında kardeşlerinden Boby'i kaybeder. Kitabından bildiğimize göre daha büyük bir ağabeyi de Roy'dur.

R.Bach eşi Leslie Parish ile, kitabı ''Martı, J.Livingstone''un film çekiminde,1973 te tanıştı. Onun izni olmadan değişiklik yapan yapımcısını dava ettiği söylenir. Aslında filmin sadece isim hakkını almıştır.Tek açıklamam onun, bunun bir parçası olmak istememesi yönündedir. ''Sonsuzluğa Uzanan Köprü''de, Richard Bach'ın söylediklerini de bir araya getirirsek, Leslie filmle kitap arasında düzenlemeyi yapan bir çeşit aracıydı, diyebiliriz.

1977-1981 arasında bir zamanda, ikisi de Hollywood'dan uzağa, kendi yollarına gittiler. Sonunda, 1981'de evlendiler. Sonra R.Bach, uçuşa en yakın şey olarak adlandırılan ''paraglidding'': süzülerek gitmeyi denedi. Daha sonra, Leslie ve Richard boşandılar. 

İlhan İrem Official Web