Pencere 30.Yıl Etkinliği
by on Şubat 5, 2016 in sevecenler

“Açılıyor Pencere, Herkes Mutlu Olmalı”

İlhan İrem’in müzikal yaşamındaki belki de en büyük miladı olarak adlandırılabilecek “Pencere” albümü bu sözlerle açılıyor. Sanatçının Senfonik Rock tarzındaki ilk albümü “Pencere” 1983 yılında yayınlandı. Barındırdığı özellikler nedeniyle pek çok anlamda şok yarattı. Albüm, 1980 – 1987 arasında, yedi yıllık bir çalışma ile tamamlanan “Pencere… Köprü… Ve Ötesi…” başlıklı, kesintisiz bir müzikal yapıdan oluşan, 150 dakikalık Rock Senfoninin ilk bölümüdür. Pencere’nin ardından ikişer yıl ara ile yayınlanan “Köprü” ve “Ve Ötesi” albümleri ile üçleme tamamlanmıştır

İlhan İrem’in, yaşam, ölüm ve ölüm ötesini anlattığı rock senfonideki müzikal öyküyü kaleme aldığı “Pencere… Köprü… Ve Ötesi…” adlı ilk kitabı da 1985 yılında yayınlanmıştır. Kitapta, sanatçının öyküsünün Nuri Kurtcebe tarafından görüntülenmiş çizgileri ile Burak Eldem, İzzet Eti ve Adnan Özer’in İlhan İrem Müziği üzerine kapsamlı bir araştırması da yer aldı.

Yayınlandığı yıl Altın Plak Ödülü alan “Pencere” albümü, şarkı sözlerindeki evrensel örgü, derinlik, metafizik çıkışlı progressive açılımlar, yüksek müzikalitesi ve özel sunumu ile bütün zamanların en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilir. Albüm, sıradışı özellikleriyle pek çok incelemeye, belgesele ve kitaplara konu olmuştur.

İlhan İrem İzleyicilerinin “Pencere” albümünün 30. Yılını kutlamak için bir araya geldikleri etkinlik, 30 yıl öncesi de dahil olmak üzere, İlhan İrem müziğine hakim Cumhur Canbazoğlu, Michael Kuyucu, Güven Erkin Erkal, Orhan Kahyaoğlu, Murat Meriç ve İzzet Eti gibi yazar ve program yapımcısı onur konuklarının da katılımıyla, 22 Aralık 2013 Pazar günü tertip edilecektir.
Konukların albüm ile ilgili anlatımlarının yanısıra, görsel ve müzikal sunumların yer alacağı etkinlikte;
“Pencere… Köprü… Ve Ötesi…” adlı kitap İlhan İrem imzası ile bir okuyucusuna ulaşacaktır.

Katılım herkese açıktır.

Tarih: 22 Aralik 2013 Pazar (14:30 – 17:30)
Adres: Living Room
Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sk. No:9 PK 34710 Kadıköy – İSTANBUL

www.bulutsu.gen.tr

Fotoğraflar

İlhan İrem Official Web