İSTANBUL’DAN HAVALANAN / Suna AKYILDIZ

İlhan İrem 14 yıl sonra ilk konserini önceki gece Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda verdi. Yağmura ve soğuk havaya rağmen Açıkhava'yı dolduran 4 bin kişiye unutulmaz bir gece yaşatan İlhan İrem "Sazlıklardan havalanan" diye başlayan şarkısını söylerken eksiksiz herkes kendisine eşlik etti. Konserin finalinde ise semazenler ve güvercinler sahnedeydi 

 

İlhan İrem 2001 yılında son albümü 'Seni Seviyorum' u çıkardıktan sonra kabuğuna çekilmişti. 

Son verdiği konserin üzerinden tam 14 yıl geçmişti. O zaman 37 yaşındaydı. 5 yıl içinde hayatında radikal değişiklikler olmuştu. 

 

Her şey çok sadeydi 

 

Önceki akşam İlhan İrem'in 14 yıl sonra verdiği konsere gittim. Konser, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'ndaydı. "Hava soğuk ve yağmurlu, konser iptal edilebilir" diye düşünürken 4 bin kişinin Açıkhava'yı tıklım tıklım doldurduğunu gördüm. 

Sahne son derece sadeydi. 

4 kişilik orkestranın müzik aletlerinin dışında arkada bir barkovizyon vardı. Hepsi bu kadardı. Orkestra yerini aldıktan sonra birden ışıklar karardı. İlhan İrem siyah uzun pardösü, siyah tişört, siyah pantolon ve siyah gözlükleriyle sahnede belirdi. 

 

'Ağladığımı görmeyin' 

 

Alkış sesi Açıkhava'yı çınlatıyordu. İzleyiciler ayakta ilk şarkıya eşlik ederken coşku doruktaydı. İkinci ve üçüncü şarkıda da izleyiciler ayaktaydı. 

İlhan İrem şarkıları hep birlikte söyleniyordu. Üçüncü şarkı bittiğinde Açıkhava "İlhan İlhan" diye inliyordu. İlhan İrem "Sizi çok özlemişim" dediğinde hep bir ağızdan "Biz de seni özledik" cevabı yükseliyordu. 

Duygulanan İlhan İrem "Bu gözlükleri niçin taktım biliyor musunuz? Ağladığım görülmesin" diye ekledi. 

 

Bitmeyen bir sevgi 

 

İçimden "Bu kadar sevilen bir sanatçı konser vermek için 14 yıl beklememeli" diye geçirdim. 

İlhan İrem 2.5 saat hiç ara vermeden şarkılarını söylerken etrafıma şöyle bir baktım. 

Müzikte 30 yılını geride bırakan İlhan İrem ile hayranları arasında zamana yenilmeyen bir sevgi vardı. 

 

Bütün eller birleşti 

 

Sanatçının hayranlarının büyük bir bölümü Diyarbakır, İzmir, Adana gibi şehirlerden özel olarak konsere gelmişti. Önümde oturan 100 kişilik grup İlhan İrem gibi siyah tişört giymişti. 

İlhan İrem, 'Birleşsin Bütün Eller' şarkısını söylemeye başladığında herkes birbirinin elini tutmuş, tek vücut olmuştu. 

Sonra 'Yazık Oldu Yarınlara' geldi. Hep birlikte ağladık. 

 

Geçmişten günümüze 

 

Konser 'Hoşgeldin', 'Uçun Kuşlar', 'Uzaklarda Biri Var', 'İşte Hayat', 'Üzülme Dostum' şarkılarıyla devam etti. İlhan İrem konserinin sonunda veda konuşmasını yaparken Açıkhava Tiyatrosu'ndaki izleyiciler 'Konuşamıyorum' diye haykırdı. Bunun üzerine sahneye dönen İlhan İrem "Haklısınız, bu şarkı olmadan olmaz" dedi ve 'Konuşamıyorum'u söyledi. Bu sırada ben de yerimden fırladım ve 'Sazlıklardan havalanan bir ördek gibi sesin, ürkek şaşkın kararsız duyuyorum' diye eşlik ederken gözlerimden yaşlar süzülüyordu. 

 

İlahilerle veda etti 

 

Şarkı bittiğinde İlhan İrem "Bir sürprizim var" dedi. Bir süre sonra sahneye iki semazen çıktı. 

İlhan İrem son albümü 'Cennet İlahileri'nden iki ilahi okudu. 

Semazenler ilahiler eşliğinde sema yaparken İlhan İrem, sahneye getirilen büyük bir kafesten barış güvercinleri uçurdu. Konserin sonunda Açıkhava'yı dolduran izleyiciler İlhan İrem'i 15 dakika ayakta alkışladı. Yüreğine, eline, diline sağlık İlhan İrem. Umarım hayranlarını bir daha 14 yıl bekletmezsin. Seni özleyeceğiz. 

 

Suna AKYILDIZ 

Posta Gazetesi / 1 Ekim 2006 

Fotoğraflar: Bünyamin AYGÜN

İlhan İrem Official Web