İLHAN İREM RÜYASI / İclal AYDIN

Bizim dizi kadrosu, yönetmeninden oyuncusuna İlhan İrem severlerden oluştuğu için geçtiğimiz hafta çekim saatlerinin İlhan İrem’in yıllardır beklenen konserine denk gelmesi pek çoğumuzu nasıl mutsuz etti anlatamam. 

 

Üstelik müthiş bir yağmur vardı o gün. 

 

Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılacak konser belki ertelenir diye düşünerek kendimizi teselli etmeye çalıştık ama hayır! İlhan İrem mucizesi midir nedir, yağmur dindi! 

 

İçimizden bazıları o konserde bir müzik ziyafeti yaşarken biz sadece iç çekmekle yetindik. 

 

* * * 

 

Ertesi gün çekim yaptığımız köşkün yan tarafındaki ofiste kahvelerimizi içerken bizim Avukat Ergin (Murat Kılıç) o saatlerde çekimi olmadığı halde kapıda göründü… 

 

“Oooo, n’aptın kardeş” dedik. 

 

“Konserdeydim” dedi. Başladı tatlı tatlı anlatamaya. “Bari iki satır yaz. Ben de benim gibi gidemeyen okurlarla paylaşayım” dedim. Bir heves montunu çıkarmadan yazmaya başladı. 

 

İşte arkadaşım Murat’ın İlhan İrem konseriyle ilgili yorumları… 

 

* * * 

 

“Yağmurların başladığı mevsimde, İstanbul’da açıkhava konser salonunda gençlik yıllarımdan -aslında çok da yaşlı değilim ama- eski bir dostla ve onun ışık ve sevgisiyle karşılaştım. 

 

Tek ümidim yağmur yağmaması idi ve ilahi adalet gerçekleşip yağmur, yerini dingin bir geceye bıraktı. 

 

Sabırsız bekleyiş, kararan sahne, bekleyiş… 

 

Işık, sevgi, konfetiler ve İlhan İrem. 

 

Bunca yıldır araya giren ayrılıktan mıdır, yoksa onun sevgiye ve ışığa yaptığı yolculuktan mıdır bilinmez ama biraz yorgun ve yaş almış gördüm kendisini. 

 

Hıncahınç dolu bir açıkhava ve ilk şarkıyla başlayan beraber şarkı söylemek isteği herkesi sarmış ve hep bir ağızdan söylenen, özlenen şarkılar. 

 

Evimde o kadar çok dinleyip, bilmem kaçıncı kere sildiğim plaklardaki adam, yılların ardından kapıları aralamış ve bana o kadar yakından şarkı söylüyordu ki anlatamam. 

 

Uzun bir yolculuğa çıkmıştı uzun yıllar önce ve biz onu o yolculuğun başında tanımıştık. 

 

Işık ve sevgi adıyla nice insanla İlhan İrem’in internet sitesinde yazışmıştım uzun süre önce. Şimdi tüm o insanlar üstlerine yıldız ve kalpli tişörtler giyip sahneye kollarını uzatarak, ona dokunarak şarkı söylüyorlardı neredeyse. 

 

”Ayrılıkların sonu var “mış diyerek o akşam gözlerimden avuçlarıma döküldü inciler. 

 

Hoşgeldin İlhan İrem. 

 

Not: Konser sonunda İlhan İrem’in tasavvuf ve rock müziği birleştirerek yaptığı gösteriyi henüz nereye oturtacağımı bilmiyorum ama yolumuz ışık ve sevgiyle doluydu o akşam.” 

 

* * * 

 

O anlattı biz imrendik işte… 

 

Radyoculuk yaptığım yıllarda mutlaka her programda bir şarkısını çalmaya özen gösterdiğim İlhan İrem belki kaçıranlar için her şehirde bir konser daha verir. 

 

Kim bilir belki de gerçekten ayrılıkların da bir sonu vardır ve ayrılığa son veren bu dönüş kesin dönüştür… 

 

İclal AYDIN 

Vatan Gazetesi / 03 Ekim 2006

İlhan İrem Official Web