Çilek Tarlaları
by on Ocak 18, 2016 in kitaplari
Şubat 1966'da John Lennon'a din hakkında ne düşündüğü soruldu:
"Yok olup gidecek… Şimdi İsa'dan daha popüleriz… Hangisi daha önce gidecek bilmiyorum. Rock'n Roll mu, Hıristiyanlık mı?"
Yaşadığı dünyanın en yerleşik değerlerine böylesine kuşbakışı bakabilen bir sanatçı, evinin kapısında meczup bir fanatiği tarafından 8 Aralık 1980 tarihinde öldürüldü.
Daha yetmişli yıllar yoğunlaşmadan, yükselen değerlerin dünyanın başına öreceği çorapları çok önceden hisseden, erken birisi John Lennon. "Seni aşağıya götürmeme izin ver Çünkü çilek tarlalarına gidiyorum. Hiçbir şey gerçek değil ve hiçbir şey takılmaya değmez. Çilek tarlaları sonsuza dek.
Sanırım biliyorum ne demek istediğini, evet ama hepsi yanlış. Katılmadığım nokta sanırım bu olmalı."
İkibinlerin kapıları evrensel çağrıların ihtişamıyla aralanırken, örümceklerin şeriat karanlığına, yalancılığı şiar edinmiş, al yanaklı, ıslak dudaklı sahtekâr bir hocanın şarlatanlık boyutundaki kıvırtmalarına ve kokuşuk bir sarı koltuk değneğinin mantık sınırlarını zorlayan menfaat yalpalamalarına, bu ahlaksızların arkasındaki, erdem, namus ve insani değerler düşkünü yüzlercesine, ulvi dalgalarda gemisini trilyonluk yatırımlarla götüren seks problemli din baronlarına, gücünü bilmem hangi bağlantılardan alarak, bu ulusu ulus yapan en kök değerlere kafa tutup, kahramancılık oynayan beyni sakallı yobazlara şaşıp şaşıp kalıyoruz.
Ama bizi daha çok, bu zırtapozluklara ekran/köşe açan, hoşgörü edebiyatlı akşam yemeklerinin dümen suyunda güler yüzlü nurculuk belgesellerine figüran olan saygın (!) rüzgâr gülleri şaşırtıyor.
John Lennon bunu da söylemiş: 
"Gazete kâğıdından taksiler belirir kumsal boyunca
Beklerler götürmek için seni uzaklara. Atla arkaya bulutlara eren başınla. Ve gitmişsin sen (!)"
Muhtıranız hayırlı olsun!
İnanılmaz bir maceranın kürekçileri olacaksınız. Hep ters yönden esecek rüzgârlar. -Yelkenleriniz kırılacak-Ve kayalara çarpmaktan medet umacak bazılarınız.
Dilerim o aşılmaz kayalar, 
şeriatın ya da ordunun değil, 
karanlığın soytarılarını defetmeye, 
çağdaşlığa kararlı Türk halkının yumruğu olsun.
"Sanıyor musunuz soytarının size gülmediğini? 
Ağıldaki domuzlar gibi sırıtışlarına bak. 
Bak nasıl da alay ediyorlar."
İlhan İrem Official Web