Başka bir boyuttan konuk geldim… Cennetime Kavuştum

Üretimlerimin çalgılama çalışması hem çok kolay, hem de çok zor !

Şarkılarım, tüm enstrüman kontraşanları ve sunuş giysileriyle donanmış olarak geliyorlar.

Öte yandan aranjör, nerdeyse tümüyle hazır olarak ele aldığı orkestrasyonları anlayarak müziğe aktarabilmeli.

Bu nedenle, öykü bütünlüğü içeren konsept albüm çalışmalarına başladığım ilk yıllarda, henüz piyasa koşullarıyla bozulmamış saf ve duru yürekli müzisyenlerle yola çıktım.

İlk aranjörlük denemelerini benim anlatımlarımı müziğe dökerek gerçekleştiren bu insanlar, bir çeşit enerji yüklemesi ile olağanüstü bir çalgılama performansı gösterdiler.

O albümlerin ışığıyla yüksek bir boyut yakalayan o insanlar ne yazık ki, yine o albümlerinin müzikal başarısıyla çevrelerinde oluşan talepleri yanlış değerlendirip ticari rüzgarlara kapılarak popülerlik çizgisine yürüdüler.

Bizim yüklediğimiz güzellik enerjileriyle sahte evrensel davranan eski sevgililerimiz gibi !

Bu yüzden onlarla yalnızca bir ya da iki albüm beraber olup, korumak ve geliştirmek zorunda olduğum kendi çizgimdeki başka insanlarla yoluma devam ettim.

1992 'İlhan-ı Aşk'tan bu yana birlikte çalıştığım Garo bu insanlardan farklı. Garo Mafyan, şu an müzik piyasasındaki en ticari işlere imza atsa da, benimle olan çalışmalarında içindeki evrensel müzik kurtlarını ve her şeye karşın bozulmamış insan dokusunu çalışmalarımıza döküyor. İçinde yaşattığı klasik müzik ve profesyonellik dürtüsüyle beni anlıyor.

'İlhan-ı Aşk', 'Koridor' ve 'Romans' böyle doğdu.

Yine de gelecek yapıtlarımda hangi aranjörle çalışacağıma net bir karar vermiş değilim.

Çok boyutlu derin düşüncelerin ve aşırı detaycılığın engellerini bir nebze aşıp, yakın gelecekte düzenlemeleri de ben hazırlayacağım.

Çoğunlukla hızlı ritmli rock çalışmalarımdan oluşacak 'The Best Of İlhan İrem/3.' albümü Nisan-1998 yayınlanacak.

Ve 1999 senesinde 'Koridor' ve 'Romans' albümlerinin devamı niteliğindeki, yeni şarkılardan oluşacak albüm…

Aynı günlerde beşinci kitabım 'Koridor' (roman) yayımlanacak.

Böylece 1985 senesinde yazmaya başladığım Koridor macerası, üç albüm ve bir kitapla 14 yıllık bir çalışmayla sona erecek.

Sevecenler benim müziğimin akışına kendilerini sonsuz bir güvenle bırakıyorlar.

En korkutucu uçurumların kenarından geçerken, en derin düşlerin kanatlarında uçuşurken, bütün çılgınlık boyutlarında, dürüstlük sağlaması yapılmış bir yolculuk yaşadıklarını biliyorlar.

Derinlikli ve çok nitelikli bir dinleyici kitlesiyle tarifsiz ruhsal paylaşımlar içindeyiz.

Televizyonlarda, medyada pek görünmek istemeyişimi saygıyla karşılayıp destekleyen bu insanlar, müziğimi dinlerken duyumsadıklarını başka insanlara da tattırmak için büyük çaba içindeler.

Böylesi bir paylaşımın, belirli bir evrensel bilinç aşaması ile doğru orantılı bir hak ediş sonrası gerçekleştiğini de biliyorlar.

Biliyorlar ki, her güzelliği bir anda yitirivermek ya da sonsuza yaşamak, saf yüreklerine, arınmış düşüncelerine ve içinde her türden çılgınlığı, kavgayı barındıran özgürlük cesaretlerine bağlı…

Sonuçta, Hansu ve ben, güzel insanlarımızla birlikte cennetimize kavuştuk !

Çevrecilik, Evrensel Sevgi Planeti (ESP), dönüştürme programının ilk maddelerinde yer alıyor.

Bu konuya ağırlık vereceğiz…

Çünkü, uğruna kavga verilen bütün anlatımlar ve düşünce sistemleri, ancak çevresi korunmuş, doğa katliamları geriye döndürülüp, hiç değilse elde kalan ne varsa temiz tutulabilmiş gezegen için bir anlam ifade eder !

Başka bir boyuttan konuk geldim. Işık yolculuğumun Dünya ziyareti sona erdiğinde, Sevecenlere şarkılarımdan öte, ışık ve sevgiyle yoğrulmuş, hiçbir koşulda eğilip bükülmeyen evrensel bir 'küçük düşünce' bırakacağım.

Işık ve sevgiyle

 

Top Pop

İlhan İrem Official Web